Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Gościno zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku wchodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest tematem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Ińsko

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo raczyła się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób znajdowała ją zbyt wysoce szkodliwą. Z okresem jednak kawa zatrzymywała się tańsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały pomysł pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy ruszały się łatwym do przewidzenia torem – wstęp do niej stanowił coraz łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy coraz wyższe. Zmiany z pewnych powodów stanęły w poziomie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, aby w momencie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back stanął w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe wpadło w styl prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły być biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najsilniejsze opinii były szmuglowane i oferowane spod lady lub kupowane w Pewexie, stanowiły i jedną spośród najbardziej cenionych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we ostatniej Polsce

W ciągach tych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście istnieją gatunki kawy kilka lub dużo cenione, a prawdziwi kawosze traktują nie tylko swoje ulubione marki, ale jednocześnie techniki parzenia. Ekspertami w tejże domenie są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy zatem nie tylko zawód, a często też sztuka jedna w sobie. Natomiast we naszej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy spośród nas uprawia to chwila inaczej.

Palarnia Kawy Ińsko

Jak parzą kawę Polacy?

W najłatwiejszym wydaniu parzenie kawy w polskiej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni piszą na materiały najłatwiejsze do zrobienia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź i rozpuszczalna jest miana tak toż, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w ról cukru i mleka. Co wysoce delikatne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, tylko nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Ińsko

Większy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce zakłada się na stałej kuchence, nie jest ostatnie danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój dokonany w kawiarce jest rzeczywiście dobry w smaku.

Palarnia Kawy Ińsko

Jednak znacznie najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na który coraz częściej kwalifikują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały już zresztą łatwe dodatkowo w ciągach PRL-u ale trzeba przyznać, że od pozostałej pory znacznie się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Ińsko

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z zmian w konkurencji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a i zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie posiada jeszcze sporego wydatku dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w ciekawy ekspres do kawy da się w istocie codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Ińsko

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments